Exkurze Rakousko

V pátek 21. 6. 2019 jsme využili zajímavé nabídky cestovní kanceláře Geotourist a se 45 dětmi vyjeli na exkurzi do Rakouska. Na programu byl Ametystový svět v Maissau, renesanční zámek Rosenburg a město Horn.
První zastávkou bylo právě muzeum u městečka Maissau, pod kterým vede více než kilometrová žíla ametystu, nádherného fialovo-bílého přírodního klenotu. Nejdříve se nás ujal sympatický průvodce, který nás zavedl do upravené podzemní štoly s muzeem a pro nás trochu úsměvnou, ale naprosto skvělou češtinou nám vysvětlil původ ametystu, jeho dobývání a zpracování. Paní průvodkyně z cestovní kanceláře mi pak vysvětlila, že je to tak zapálený člověk, že se česky naučil sám – a navíc se zasloužil o zakonzervování ametystové žíly, aby ji těžba nevyčerpala a zůstalo toto přírodní bohatství zachováno i pro příští generace.
Pak přišlo asi největší lákadlo muzea – ametystové pole, kde děti ve dvojicích vyfasovaly kyblík, lopatku a rýč a vrhly se na hledání kamenů – vzít si mohly dávku, která se jim vejde do dlaně. Předpokládala jsem, že do rozryté stráně zasypávají lidé z muzea jen malé kousky ametystu, ale že se tam dá najít i tří-, čtyřcentimetrový kus neopracovaného kamene, to bylo překvapení.
Utahaní hledači pokladů si pak zaslouženě oddechli v krásně upraveném parku nad muzeem – a jeli jsme směr Rosenburg.
Jak nám vysvětlila paní průvodkyně, patří tento hradní komplex včetně zámku k nejnavštěvovanějším v Rakousku a je vyhledávaný filmaři pro jeho exteriér – součástí Rosenburgu je růžová zahrada a největší a nejstarší nádvoří pro turnaje. Podívali jsme se dovnitř, prošli několik místností, kde jsme mohli srovnávat odlišný přístup k interiéru v Rakousku a u nás. Zatímco naše zámky jsou plné nábytku a dekorací, vše je zrestaurováno a vybaveno i za cenu nepůvodních kusů, naši sousedé dbají především na původnost jednotlivých částí vybavení a jejich autentičnost, proto minimálně renovují.
Po zajímavé prohlídce jsme se usadili na vyhlídkové terase a užili si další bod programu – vystoupení historicky oděných sokolníků s dravci.
Po krátkých komentovaných ukázkách jednotlivých dravců je sokolníci vypouštěli prolétnout. Někteří ptáci to vzali těsně nad našimi hlavami…
Nakonec jsme projeli Hornem, nejstarším městem oblasti, paní průvodkyně povyprávěla o jeho historii a významných stavbách, a pak jsme vyslechli přání malých i větších výletníků a nechali je nakoupit si něco dobrého. Zasloužili si to, výlet to byl náročný a všichni ho zvládli skvěle.
Petra Miková

Týden zdraví

V týdnu od 20.května do 24.května proběhl na naší škole „Týden zdraví“. Každý den byl věnován konkrétní aktivitě – v pondělí Den dopravy, v úterý žáci na 2.stupni nacvičovali 1.pomoc a všichni se poté zúčastnili pochodového cvičení, středa byla zaměřena na preventivní chování a rizikové situace, ve čtvrtek byl den zdravé výživy a žáci 2.stupně jeli na exkurze do čistírny odpadních vod a na ÚAMK, úplně nakonec v pátek jsme se zaměřili na ekologii.

Prohlédněte si v galerii nácvik 1.pomoci, kde žáci prováděli srdeční masáž, ošetřovali tepenné krvácení, zlomeniny, popáleniny a omrzliny. Na závěr si vše ve třídách zhodnotili malým společným testem.

Velikonoční jarmark 2019

Workshop – VOŠ, SPŠ automobilní a technická v Českých Budějovicích

Dne 3. 4. 2019 se vybraní žáci VIII.A a VIII.B zúčastnili dalšího workshopu v rámci projektu Impuls pro kariéru a praxi, který pořádala Jihočeská hospodářská komora.

3. dubna jsme navštívili workshop na Střední průmyslové škole automobilní. Poprvé v životě jsme viděli 3D tiskárnu, motory a robota, kterého sestrojili studenti školy. Po svačině jsme šli do dílen, kde nám ukazovali opravovaná auta. V dílnách nám studenti pomohli vyrobit kovové hlavolamy. Nejvíce se nám líbila 3D tiskárna a také nás zaujaly modely aut.

Květa Maříková a Eliška Nováková VIII.B

Jak jsme se zúčastnili recitační přehlídky

Ve třídě jsme dostali úkol: vybrat si text, kterému budeme rozumět, který se naučíme zpaměti a který předneseme před spolužáky. Stalo se. Z tohoto „třídního kola“ jsme vzešli čtyři, kdo jsme se připravovali dál. Věděli jsme, že do okresního kola se můžou přihlásit dva. Nakonec jsme se paní učitelkou domluvili, kdo z nás se na přehlídku přihlásí.

Připravovali jsme se svědomitě. Několikrát týdně jsme ráno docházeli na nultou hodinu. Učili jsme se mluvit, zkoumali jsme naše texty, přemýšleli jsme o nich, hledali jsme možné způsoby jejich přednesu.

Ve středu 6. 3. jsme přišli do školy jako obvykle na osmou hodinu a měli jsme generální zkoušku. Pak jsme se vydali do klubu Horká vana, kde přehlídka probíhala. Zapsali jsme se, dostali jsme malé občerstvení a šli jsme se usadit. Sledovali jsme děti z 1. a 2. kategorie. Jejich výkony nám připadaly nedostižné.

Před naší kategorií byla čtyřicetiminutová přestávka. Chtěli jsme ji využít ke zmírnění trémy. Šli jsme do klášterní zahrady. Oba jsme pod slunečnou oblohou recitovali naše texty neobvyklým posluchačům – barokním sochám. A protože jak říká paní učitelka „mozek jede na cukr“, zašli jsme do cukrárny na jahodový pohár.

Po přestávce jsme vystupovali i my. Byli jsme ke svým výkonům kritičtí, ale paní učitelka s námi naše výkony probrala a pochválila nás. Součástí přehlídky bylo i divadelní představení Jak jsme vyhlásili republiku.

Do krajského kola jsme sice nepostoupili, ale odnesli jsme si pamětní listy a hlavně cenné zkušenosti do příštího roku.

Eliška Veselá

Stanislav Mikyška

Fotbalový turnaj Rudolfovský fotbálek

Dne 10.12.2018 se uskutečnil fotbalový turnaj Rudolfovský fotbálek, kde kluci vybojovali krásné 2. místo. Kromě pěkného umístění jsme také, díky výborné práci gólmana Filipa Tůmy, získali cenu za nejlepšího brankáře turnaje. Sestava: Holler David, Horejš Miloslav, Chrast Radek, Mach Jan, Procházka Pavel, Šafář David, Tomandl Jakub, Tůma Filip Pavel, Štěch Ondřej.

Také 3.12.2018 jsme se zúčastnili Rudolfovského fotbálku s žáky 6. a 7. tříd. V mladší kategorii se nám nepodařilo tolik prosadit, a proto jsme se umístili na předposledním místě. Ale protože se držíme hesla „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ těšíme se na příští rok! Sestava: Duda Jan, Mazreku Patrik, Rottner Matěj, Šabatka Richard, Taubr Štěpán, Benešová Zuzana, Dubský Simon Valerián.

Děkuji všem za perfektní reprezentaci naší školy. K. Šimková

Workshop ve firmě Rohde & Schwarz závod Vimperk, s. r. o.

Dne 13. 12. 2018 se vybraní žáci VIII.A a VIII.B zúčastnili workshopu v rámci projektu Impuls pro kariéru a praxi, který pořádala Jihočeská hospodářská komora.

Exkurze se nám moc líbila, byla zajímavá. Viděli jsme různé fáze výroby měřících přístrojů. Zkusili jsme si také pájet, letovat, montovat a šroubovat. Zaměstnanci byli příjemní a občerstvení velmi dobré. Dostali jsme i dáreček, který se nám taky moc líbil. Těšíme se na další workshop, až si zase něco vyzkoušíme.

Barbora Bláhová, Natálie Ištoková

Vánoční koncert 2018